Pierwsza dopuszczona do obrotu w UE szczepionka COVID-19
21 grudnia 2020 r., Komisja Europejska dopuściła pierwszą szczepionkę COVID-19 do użytku w całej UE po tym jak Europejska Agencja Leków warunkowego dopuściła do obrotu szczepionki BionTech i Pfizer. Kraje UE zobowiązały się do jak najszybszego rozpoczęcia szczepień, począwszy od 27-29 grudnia 2020 roku.
Ponadto UE wykorzystuje wszystkie możliwości, aby przyspieszyć zatwierdzenie wszelkich innych potencjalnych szczepionek do stosowania w całej UE. Szczepionki COVID-19 zostaną dopuszczone do użytku w UE tylko wtedy, gdy dowody naukowe wykażą, że korzyści ze stosowania tych szczepionek są większe niż jakiekolwiek zagrożenia.
Szczepionki COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami prawnymi dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, co wszystkie inne szczepionki. Podobnie jak w przypadku wszystkich szczepionek, efekty działania szczepionek COVID-19 są badane najpierw w laboratorium. UE koordynuje zatwierdzanie szczepionek poprzez niezależne doradztwo naukowe ze strony Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Alarm z powodu nowego szczepu koronawirusa w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania została odcięta od reszty Europy w poniedziałek z powodu obaw przed nowym szczepem koronawirusa, siejąc chaos wśród rodzin, kierowców ciężarówek i supermarketów na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia.
Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Irlandia, Belgia, Izrael i Kanada znalazły się wśród tych, które zablokowały transport po tym, jak premier Boris Johnson ostrzegł, że wysoce zaraźliwy nowy szczep wirusa stanowi zagrożenie dla kraju. Trzecia fala koronawirusa staje się faktem!
Walka z koronawirusem
Nie trzeba dodawać, że COVID-19 jest niezwykle zaraźliwy i rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka głównie poprzez powietrze, mydła i środki dezynfekujące prawdopodobnie nie są aż tak istotne jak maski na twarz. Wirus uwalnia się z ust w mikroskopijnych kroplach lub nawet mniejszych aerozolach, gdy zakażona osoba kaszle, kicha, śpiewa, krzyczy, a nawet po prostu mówi. Jeśli te kropelki przedostaną się do oczu, nosa lub ust innej osoby, może ona złapać potencjalnie śmiertelną chorobę. Dlatego noszenie maski na twarz zapewnia dwa elementy ochrony – maski na twarz pomagają powstrzymać chorych przed rozprzestrzenianiem się choroby, a także pomagają zablokować krople i rozpylony wirus przed przedostaniem się do ust lub nosa zdrowej osoby.
Ostatnio pojawił się materiał który pokazuje jak jeszcze lepiej dopasować jednorazową maskę medyczna do twarzy (szczególnie do mniejszych twarzy). Sprawdź!
Ostatnie wpisy
- Pierwsza dopuszczona do obrotu w UE szczepionka COVID-19 22 grudnia 2020
- Trzecia Fala Koronawirusa? 15 grudnia 2020
- WHO aktualizuje wytyczne dotyczące masek ochronnych 4 grudnia 2020
- Obowiązek noszenia maseczek w miejscu pracy 29 listopada 2020
- Wywiad z Tomaszem Szypułą prezesem PTAK Warsaw Expo 23 listopada 2020