Premier Morawiecki alarmuje przed trzecią falą koronawirusa. WHO również ostrzega!

Premier Mateusz Morawiecki będąc gościem radia RMF FM wypowiedział się na temat planów walki z pandemią koronawirusa, przygotowań do masowych szczepień oraz przestrzegł przed trzecią falą pandemii koronawirusa.

"Trzecia fala to realne zagrożenie. Dzisiaj w wielu krajach europejskich obserwujemy wzrost liczby zakażeń. Dlatego w Niemczech czy w Czechach pojawiają się nowe restrykcje. Ja chce przestrzec przed tą trzecią falą koronawirusa. Miejmy obawy przed tym, co się wydarzy w styczniu, lutym, marcu" - powiedział Mateusz Morawiecki.

„Dzisiaj widzimy, że w całej Unii Europejskiej zastanawiają się nie nad poluzowaniem, a zaostrzaniem restrykcji. Chcemy, chyba aby nasi dziadkowe i rodzice przeżyli te święta. To najważniejsze – dodał podczas spotkania.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19:

  • Często myj ręce. Używaj wody z mydłem i środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
  • Zachowaj bezpieczną odległość od osób kaszlących i kichających.
  • Noś maskę, gdy zachowanie odległości nie jest możliwe.
  • Nie dotykaj oczu, nosa ani ust.
  • Gdy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj nos i usta wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką.
  • Jeśli źle się czujesz, zostań w domu.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, skontaktuj się z lekarzem.

Maski ochronne/medyczne pomagają w zapobieganiu przenoszeniu wirusów z osoby noszącej maskę na inne. Należy również zachowywać odległość od innych osób i dbać o higienę rąk.

WHO ostrzega!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła Europę przed trzecią falą wirusa na początku 2021 r. Specjalny wysłannik WHO COVID-19 przewiduje trzecią falę pandemii w Europie na początku 2021, jeśli rządy powtórzą błędy w zapobieganiu drugiej fali pandemii. „Brakowało im zbudowania niezbędnej infrastruktury w miesiącach letnich po tym, jak opanowali pierwszą falę” – powiedział David Nabarro z WHO w wywiadzie dla szwajcarskich gazet, cytowany przez Reutera. „Teraz mamy drugą falę. Jeśli nie zbudują niezbędnej infrastruktury, na początku przyszłego roku będziemy mieli trzecią falę” – powiedział Nabarro

Według WHO Europa odpowiada za 28% globalnych przypadków COVID-19 i 26% zgonów przy wyraźnych sypmtomach przeciążenia systemów opieki zdrowotnej. Wielka Brytania ucierpiała na „koronawirusie” bardziej niż jakikolwiek inny kraj w Europie, z ponad 54 tysiącami zgonów i 1,4 miliona stwierdzonych przypadków.

COVID-19 zaraził ponad 73 miliony ludzi na całym świecie, powodując prawie 1,7 miliona zgonów. Stany Zjednoczone są światowym liderem pod względem liczby zgonów spowodowanych koronawirusem, z ponad 300 000 zarejestrowanych ofiar śmiertelnych, i stały się pierwszym krajem, który przekroczył ponury kamień milowy w postaci ćwierć miliona zgonów.